Popis odborných kapacít s potrebnou odbornou spôsobilosťou, know-how a potrebného materiálno-technického zabezpečenia pre realizáciu projektu v danej oblasti:
je v súčasnosti prodekanom Strojníckej fakulty pre inovácie a transfer technológií a profesorom na Katedre automatizácie a komunikačných rozhraní SjF. Ako profesor od roku 1997 sa intenzívne venuje vedecko-výskumnej činnosti zameranej na problematiku biomedicínskeho a rehabilitačného inžinierstva v kontexte na využívanie IKT a pokrokových podporných/asistenčných technológií, a to v rámci medzinárodných i domácich aktivít. Jednou z prvých aktivít v tejto oblasti bol projekt TEMPUS, ktorého hlavným výstupom bolo zriadenie Bezbariérového centra na Technickej univerzite v Košiciach (1.7.2000), ktoré doteraz vedie.
Bol zapojený do viac ako 10 medzinárodných projektov v 6RP a 7RP, financovaných EK, zameraných na oblasť IKT a podpory ľudí so zdravotným postihnutím, napr. ETNA, eAccess, ATTRAIN, Enable, Design for All for eInclusion, MonAMI, SMILING a viedol viaceré projekty v rámci schém Tempus, Leonardo da Vinci, Grundtvig. Je dlhé roky členom (2 roky členom výkonného výboru) medzinárodnej profesnej organizácie AAATE - Association for the Advancement of Assistive Technology in Europe a kontaktnou osobou za SR v konzorciu EASTIN - Global Assistive Technology Information Network. Je členom Rady ministra MŠVVaŠ pre podporu študentov so špecifickými potrebami od roku 2011. Výsledky svojej činnosti publikoval vo viac ako 220 publikáciách s viac ako 170 ohlasmi. autor alebo spoluautor 8 vedeckých monografií; 4 VŠ učebníc; 7 skrípt; 11 vedeckých prác a abstraktov vedeckých prác v zahr. karentovaných časopisoch; 248 pôv. vedeckých prác na konferenciách, z toho 114, hlavný riešiteľ 64 vedeckých projektov, z toho 10 zahraničných; 14 inžinierskych diel.
je vedúcou Katedry automatizácie a komunikačných rozhraní (KAaKR) SjF TUKE. Vo vedecko-výskumnej oblasti sa orientuje na oblasť automatizácie, senzorové siete, bezdrôtové technológie, na aplikáciu neurónových sietí, využívanie IKT pri navrhovaní nových služieb, ako aj špeciálnych komunikačných rozhraní a podporných technológií pre osoby so zdravotným postihnutím. Má bohaté skúsenosti s prácou so študentmi so špecifickými potrebami (ŠP) a podpornými technológiami (PT), nakoľko od roku 2000 pracuje aj v Bezbariérovom centre na Technickej univerzite v Košiciach ktorého je spoluzakladateľkou. V tomto centre má na starosti vyhodnocovanie potrieb študentov so ŠP a zabezpečenie adekvátnej technickej a metodickej podpory pre týchto študentov (výber a testovanie technológií, návrh a realizácia prispôsobení a pomôcok pre študentov so ŠP). Bola zapojená do 11 medzinárodných projektov zameraných na oblasť IKT a podpory ľudí so zdravotným postihnutím, napr. ETNA, eAccess, ATTRAIN, Enable, Design for All for eInclusion a iné v rámci schém Tempus, Leonardo da Vinci, Grundtvig, 6RP, 7RP. Je členkou medzinárodnej profesnej organizácie AAATE - Association for the Advancement of Assistive Technology in Europe a EASTIN - Global Assistive Technology Information Network. Výsledky svojej činnosti publikovala vo viac ako 220 publikáciách s viac ako 170 ohlasmi na jej publikačnú činnosť.
je od roku 2015 prorektorom pre vzdelávanie na Technickej univerzite v Košiciach a zároveň profesorom v odbore „Environmentálne inžinierstvo“ na Katedre environmentalistiky Strojníckej fakulty TU v Košiciach. Metodicky riadi a zastrešuje procesy a životné situácie v oblasti znevyhodnenych skupin na univerzite. Riadi Bezbariérové centrum Technickej univerzity v Košiciach (BBC TUKE), ako celouniverzitné pracovisko, ktoré poskytuje informačné a poradenské služby, koordinuje, administruje a metodicky zabezpečuje jeho činnosti a rieši individuálne študijné záležitosti študentov so špecifickými potrebami na TUKE. Je členom Rady ministra na podporu štúdia študentov so špecifickými potrebami za Slovenskú rektorskú konferenciu. BBC TUKE plní aj úlohy vyplývajúce z jeho nadinštitucionálnej národnej funkcie metodického, znalostného a koordinačného centra v rámci SR, ako jedno z dvoch špeciálnych pedagogických pracovísk na podporu štúdia študentov so špecifickými potrebami. Je členom Rady ministra na podporu štúdia študentov so špecifickými potrebami za Slovenskú rektorskú konferenciu. Je držiteľom viacerých osvedčení o odbornej spôsobilosti (napr. OODD/7742/2010, OODD/7834/2010, OODD/7449/2015). Taktiež je Odborne spôsobilou osobou na meranie hluku v životnom a pracovnom prostredí a na meranie vibrácií v životnom a pracovnom prostredí, spracovanie posudkov v rámci procesu posudzovania v zmysle EIA, Posudzovanie subjektov žiadajúcich o akreditáciu v oblasti fyzikálnych faktorov prostredia. Je predsedom a členom rôznych významných Rád a Komisií, ako aj Odborných skupín a Výborov.
je riaditeľom Ústavu výpočtovej techniky Technickej univerzity v Košiciach a pôsobí zároveň ako výskumný pracovník na Katedre počítačov a informatiky. Má dlhoročné skúsenosti s implementáciou projektov štrukturálnych fondov EU v oblasti informačno-komunikačných technológií, bol vedúci aktivít prípadne odborný garant vo viac ako 10 projektoch financovaných zo ŠF EU. Je absolventom s odbore informatika so zameraním na informačné systémy a technológie, pričom má praktické znalosti v oblasti vývoja softvérových produktov a aplikácií.
vyštudoval Technickú univerzitu v Košiciach v odbore Informatika na Fakulte elektrotechniky a informatiky. Počas svojho štúdia sa venoval rôznym školským organizáciám, kde zastával vedúce pozície a nadobudol veľa skúsenosti s vedením dobrovoľníckej činnosti. V súčasnosti pracuje ako riaditeľ Univerzitnej knižnice Technickej univerzity v Košiciach. Prepája odvedie knihovníctva a informatiky s cieľom prinášať nové služby a technológie do praxe. Mimo pracovného prostredia pôsobí ako predseda Slovenskej asociácie knižníc, kde koordinuje činnosť a spoluprácu knižníc na celoslovenskej úrovni. Počas svojho pôsobenia bol členom projektových tímov pre štrukturálne fondy európskej únie, ale iných členom a vedúci projektov iných grantových systémov.
vyštudoval Technickú univerzitu v Košiciach v odbore umelá inteligencia. Počas štúdia sa venoval mnohým mimo školským aktivitám, kde nadobudol schopnosti vedenia ľudí na realizácií rôznych projektov. Medzi programovacie jazyky, ktorým sa v súčasnosti venuje patrí C a C#. Po štúdiu sa zamestnal v Univerzitnej knižnici TUKE, kde mohol sa mohol rozvíjať a zlepšovať svoje skúsenosti v C# a všeobecne v Microsoft technológiách napríklad MS SQL databáza, .NET framework, ASP a samozrejme najnovší .NET Core 3. Momentálne pôsobí ako vedúci IT oddelenia automatizácie v univerzitnej knižnici kde vedie tím ľudí s ktorými sa podieľa na vývoji nových systémov s použitím najnovších technológii.
Medzi veľké realizované projekty patria portál univerzitnej knižnice ktorý momentálne zastrešuje 4 informačné systémy, desktopovú aplikáciu pre spracovanie publikačnej činnosti a tiež IS žiadanky pre OHSE TUKE.
vykonáva vedecký výskum, a to najmä v týchto oblastiach: automatizácia a riadenie v priemysle, rovnako aj v oblasti služieb, využívanie metód umelej inteligencie na identifikáciu, modelovanie, simuláciu a riadenie nelineárnych systémov a biometriu, modelovanie a vývoj rozhrania človek-stroj. Výskumný tím katedry bol zapojený do niekoľkých medzinárodných projektov v oblasti informačných a komunikačných technológií, podporných technológií, rehabilitačného inžinierstva, analýzy pohybu človeka, sociálnych služieb pre seniorov na báze informačných a komunikačných technológií, senzorových sietí a automatizácii domácnosti.
Na Technickej univerzite v Košiciach bolo 1.7.2000 zriadené špeciálne pedagogické pracovisko na podporu štúdia študentov so špecifickými potrebami - Bezbariérové centrum (BBC TUKE) (http://accesscentre.tuke.sk/), ktoré týmto študentom poskytuje všestrannú pomoc a podporu. BBC TUKE s účinnosťou od 1.januára 2013 v zmysle § 100, ods. 8, zákona č. 131/2002 Z.z. Zákona o vysokých školách plní úlohy vyplývajúce z jeho nadinštitucionálnej národnej funkcie metodického, znalostného a koordinačného centra v rámci SR, ako jedno z dvoch špeciálnych pedagogických pracovísk na podporu štúdia študentov so špecifickými potrebami s pôsobnosťou na všetky VŠ v SR. BBC TUKE popri svojej činnosti vytvára učebné materiály a pomôcky, ktoré sú prístupné pre študentov s rôznym typom zdravotného postihnutia. Zvládnutie vysokoškolského štúdia je možné aj vďaka existujúcim podporných technológiám (produkty a služby), ktoré týmto študentom umožňujú samostatne získavať a spracovávať informácie.